Polska kuchnia cieszy się na świecie uznaniem i ma wśród obcokrajowców liczne grono fanów. Jej zwolenników nie brakuje również wśród obywateli kraju nad Wisłą. Doceniają oni zarówno słynnego schabowego czy pierogi, jak również własne potrawy typowe danemu regionowi. Jednak z biegiem czasu polska mentalność się zmienia i dotyczy to również podejścia do gotowania. Rodacy stają się ciekawi świata i nieznanych im potraw. A coraz popularniejsze i bardziej przystępne podróżowanie do nawet najbardziej odległych zakątków świata przybliża im nowe składniki, produkty oraz przepisy.

Przywiezione z podróży

Jeżeli ktoś lubi przywozić z egzotycznych podróży lokalne przyprawy czy nieznane sobie wcześniej produkty, na pewno spodoba mu się książka Oli Nguyen pod tytułem “Mozaika smaków”. Autorka z mistrzowską wręcz wprawą, w końcu wygrała popularny program kulinarny, przedstawia przepisy na wiele świetnych potraw. Wyglądają obłędnie i od razu widać w nich rękę znawcy. Mimo to w Mozaice smaków aż roi się od receptur prostych w wykonaniu. Tę książkę w swojej kuchennej biblioteczce powinien mieć każdy kucharz amator. Zawiera bowiem:

  • nietypowe połączenia popularnych w Polsce składników,
  • mnóstwo wskazówek na tworzenie oryginalnych dań o nieprzeciętnej estetyce,
  • zestawienie rodzimych i bardzo dalekich wzorców gotowania.

Dzięki książce Mozaika smakównie trzeba nawet wyjeżdżać z kraju, by skosztować egzotycznych potraw. Do tego zostały one zaadaptowane w taki sposób, by ich przygotowanie nie sprawiało problemu. Bez problemu znajdzie się wszystkie potrzebne składniki.

Poszerzanie horyzontów
Próbowanie nowych kompozycji smakowych to jedna z największych zalet podróżowania. Na szczęście polscy smakosze częściej niż w przeszłości decydują się na opuszczenie luksusowych kurortów i stołowanie się w lokalnych restauracjach. Tam naprawdę można poczuć klimat i przekonać się, co wyróżnia kuchnię regionalną. Warto też porozmawiać z właścicielem, zapytać o przepisy, a następnie stworzyć swoją własną unikatową mozaikę smaków. Nie trzeba bowiem pozostawać bezwzględnie wiernym kuchni narodowej. Warto ją znać i wracać do niej, ale także wybierać się na egzotyczne wyprawy kulinarne. Tym, którzy z różnych względów nie podróżują lub robią to rzadko, z pomocą przychodzą tacy autorzy jak Ola Nguyen. Kucharze nie tylko z doświadczeniem, ale przede wszystkim z pasją i otwartym umysłem. Reprezentują oni nowe, odświeżone podejście do przyrządzania potraw. Ma być świeżo, ale także prosto. Estetycznie, kolorowo oraz bezwzględnie z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów. W myśl zasady, że można jeść mniej, ale za to wartościowo. A gotowanie jest przyjemnością łączenia mozaiki smaków.